Многобройното участие на желаещите да се включат в празника изненада дори домакините.
-
Анелия Димитрова-секретар на НЧ “ Градина-Върбица-1894“ :
„ Днес Върбица празнува Празника на Дрипавата баница. Празникът стана традиционен, всяка следващо издание събира все по – голям брой участници от все по – далечни краища на България. Както виждате тук е много весело, много автентично и много вкусно.”
-
В този ред на мисли…. Колко са участниците тази година?
„ Тази година имаме участници от 22 населени места в България, от 5 области. Интересното тази година, е че имаме участници от нашите съименници от село Върбица, Община Димитровград, Област Хасково и село Върбица, Община Плевен, Област Плевен.”- пояснява Анелия Димитрова.
-
Тазгодишното трето издание, с какво ще го запомним?
„ Като начало ще кажа, че ще го запомним с прекрасното време, защото до сега нямахме този късмет. С навитото като бабината баница хоро, което стана страхотно, с всички тези засмени, слънчеви хохра, които са се постарали да дадат най – доброто от себе си и да направят вкусните баници.”
-
В край на краищата, колко баници участват в конкурса?
„ Оказа се, че са над 200 баници тази година. Миналата година бяха 170. Наблюдаваме градация.”
-
Как ще определите участието на домакините от село Върбица?
„ Нашето участие, като цяло си е най – масово, но ние като домакини никога не участваме в конкурсната програма. Искаме да раздадем наградите на гостите, да се чувстват добре, и да си тръгнат удовлетворени, за да дойдат пак.”- казва Анелия Димитрова
-
И въпреки всичко имаме една много голяма и красива маса, на която бяхте подредили баниците от Върбица?
„ Да, всички самодейки се включват, включиха се хора от селото, с кой каквото може”.
-
Върбица празнува празника на „ Дрипавата баница” , защо дрипава?
„ Наименованието на нашия празник дойде от гатанката – „ Дрипава циганка царя от пътя отбива”? И дрипава, защото нашите майсторки я правят малко по – раздърпана, по - рошава и съответно тя става малко по – дрипава. Иначе рецептата си е характерната за българската традиционна баница: яйца, сирене, домашно приготвени кори и домашно приготвено кисело мляко. Това е нашата дрипава баница.” – казва Анелия Димитрова..
Броят на желаещите да участват в конкурса за баници очевидно расте с всяко ново издание. Фолклорните групи, които свирят, пеят и играят на сцената на Празника на дрипавата баница в с. Върбица искаха да докажат, и го направиха, че освен прекрасни изпълнители, са и изкусни кулинари. Щандовете буквално преливаха от най - различни варианти баници, най-вече заради разнообразните плънки-сирене, лопуш , локум,тиква, спанак,шунка, кашкавал, свинско, агнешко, зелен лук та дори и риба. В мазницата на банатските българи от с. Асеново - Никополско, имаше дори розов цвят, който,убедихме се, придава уникален вкус на баницата. В някои от селата от години живеят чужденци и те вече смело представят наученото в кулинарията от своите български съселяни. Янчо Янков, потомък на опълченец от с.Върбица, който не за първи път е член на журито.
-
Янко Янков - с.Върбица, жури:
„ Виждате колко много хора присъстват тук и все нови и нови състави и участници прииждат и се представят отлично с традициите, които са запазили и ни ги представят на нашия празник. Малко нескромно звучи, но аз съм също специалист, представям се с две баници. Миналата година също участвах, така че имам опит, имам и възможността да опитам други баници и да ги сравня с моите. Всичко беше на ниво и се надявам другия път да достигна нивото на участниците.”
Домакините бяха подредили и уютен демонстрационен кът,където 73 -годишната баба Стефка показваше на внучките как се меси и точи баница. Празникът на дрипавата баница в с.Върбица се организира от НЧ“Градина-Върбица-1894“ със съдействието на община Горна Оряховица.
|